Cennik

ZMIANY SKÓRNE WYWOŁANE CZYNNIKAMI FIZYKALNYMI

Występowanie zmian skórnych wywołane czynnikami fizykalnymi związane jest w głównej mierze z wysoką i niską temperaturą oraz występowaniem promieniowania jonizującego.

Oparzenia to uszkodzenia skóry związane z działaniem na nią wysokiej temperatury, a ich leczenie zależne jest od stopnia oparzeni i objawów.  Zmiany w zależności od stopnia oparzenia mogą:

  • dotyczyć wyłącznie powierzchniowych warstw skóry i objawia się rumieniem oraz obrzękiem, objawy ustępują po kilku dniach z możliwym pozostawieniem przebarwień – oparzenia I stopnia,
  • obejmować naskórek i górne warstwy skóry właściwej, charakteryzować się rumieniem i obecnością pęcherzy, gojenie trwa kilkanaście dni, może wiązać się z wystąpieniem wtórnej infekcji – oparzenia II stopnia,
  • dotyczyć naskórka, skóry właściwej i tkanek głębszych, występować może martwica gojąca się z powstawaniem blizn – oparzenia III stopnia.

Odmrożenia stanowią następstwa krótkotrwałego działania niskiej temperatury. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu odmrożeń są wilgotność i zaburzenia krążenia. Podobnie jak oparzenia, także odmrożenia charakteryzują się różnymi objawami, a leczenie uzależnione jest od ich stopnia:

  • odmrożenia I stopnia – bolesny rumień , który ustępuje nie zostawiając śladów
  • odmrożenia II stopnia – możliwe jest występowanie pęcherzy,
  • odmrożenia III i IV stopnia –  głębokie zmiany skórne prowadzące do powstania martwicy.

W klinice dermatologii i medycyny estetycznej MEDSPA by Dr Kobylińska w Gdańsku zajmujemy się leczeniem zmian skórnych wywołanych czynnikami fizykalnymi takimi jak odmrożenia czy oparzenia. Lekarz dermatolog na podstawie wywiadu i obserwacji dobiera najlepszą metodę leczenia.